Saturday, March 22, 2014

Akupunktura u sluzbi mrsavljenja

Akupunktura predstavlja pomocnu metodu pri lecenju gojaznosti. Uspeh terapije najvise zavisi od zelje i aktivnosti samog pacijenta. Promena nacina zivota i ishrane su neophodni. Vazno je jesti manje a kvalitetnije i vise se kretati. Akupunktura u tome pomaze suzbijanjem osecaja gladi i negativnih propratnih pojava mrsavljenja kao sto su umor (povecava energiju u organizmu), nervoza (deluje i na "glad iz glave"), zatvor (poboljsava varenje). Radi se onoliko terapija koliko je potrebno da bi se postigla zeljena tezina, sa odredjenim pauzama. 

Gojaznost-bolest modernog doba
Gojaznost je hronicno oboljenje koje podrazumeva uvecanje masne mase tela u meri koja dovodi do narusavanja zdravlja i mnogobrojnih komplikacija kao sto su secerna bolest, povisen krvni pritisak, oboljenja kardiovaskularnog sistema, pojava kamena u zuci, ostecenje kostano-zglobnog sistema, arterioskleroza. Kao takva, predstavlja bolest modernog doba. Redje je uzrokovana metabolickim poremecajima a mnogo cesci uzroci su los nacin zivota, losa ishrana, smanjena fizicka aktivnost (posebno kod dece) i mnogi drugi faktori uticu na sve veci broj gojaznh ljudi kako kod nas, tako i u industrijski razvijenim zemljama sveta. Upravo iz ovih razloga, mnogi sa pravom smatraju da je gojaznost jedna od vodecih bolesti danasnjice. Statistika pokazuje da je trenutno vise od polovine razvijenog sveta gojazno. Ono sto je zaista zabrinjavajuce je da je sve vise mladih osoba koje imaju problema sa viskom kilograma. Do puberteta podjednako se javlja medju polovima a kasnije cesce kod zena. Iako zvuci paradoksalno, cini se sada, kada smo zakoracili u 21. vek, gubitak kilograma nikada nije bio tezi.  
Razlozi nastanka gojaznosti su genetski faktori i faktori spoljasnje sredine. Genetika je vrlo vazna i ona je odgovorna za postojanje predispozicije za nastanak gojaznosti. Druga polovina, koja deluje kao okidac su spoljni faktori. Nasi geni se nisu promenili u poslednjih nekoliko godina, a prevalenca gojaznosti u mnogim evropskim zemljama u poslednje dve decenije je dva puta veca u odnosu na tadasnji period. Dakle, jasno je da rast prevalence nije posledica izmene gena, vec promena u nacinu zivota. Krecemo se mnogo manje, a definitivno konzumiramo i suvise energetski bogatu hranu. Znaci, unos hrane bogate mastima, visoko kaloricne namirnice i sve manje i manje pokretljivosti, glavni su razlozi za nastanak epidemije gojaznosti sirom sveta. Zato je moramo zaustaviti i spreciti njeno sirenje. Neophodno je preduzeti neke korake kao bi se zaustavila gojaznost, jer to je problem celog drustva, a ne samo medicinskih radnika. 


Kako spreciti gojaznost?
Prvenstveno promenom nacina zivota i ishrane. Promena nacina zivota podrazumeva vise fizicke aktivnosti. Moramo vise vremena posvetiti vezbanju, trcanju ili samo setnji koja je od izuzetnog znacaja ne samo za sprecavanje gojaznosti vec i mnogih drugih bolesti. Vreme koje provodimo u sedecem polozaju (bilo da je to posao ili zadovoljstvo) treba smanjiti na najmanju mogucu meru. Sto se tice ishrane, prvenstveno navike kao sto su "brza hrana" moramo izbaciti iz naseg zivota. U modernom dobu, upravo je to jedan od glavnih spoljasnih faktora koji dovode do gojaznosti. Umesto toga trebamo povecati unos namirnica bogatih skrobom (crni hleb, palenta, pirinac, krompir), povecati unos svezeg voca i povrca, sto vise unositi mahunarke, boraniju, grasak, pasulj (one se smatraju zdravim namirnicama). Nikako ne treba zaboraviti ribu, i to "masnu ribu" kao sto je plava riba, bakalar, sardina, tuna... Sve one bogate su omega 3 masnim kiselinama, koje los holesterol pretvaraju u dobar. Treba smanjiti unos losih masti konzumiranjem posnog mesa, teletine, junetine, divljaci. Smanjiti unos secera, narocito belog! Smanjiti unos soli. Redovno uzimati tecnost (2-2,5l vode na dan). Vodu piti izmedju i nakon obroka. Voditi racuna da jedete cesce a manje (5 obroka dnevno). Zvakati polagano hranu koja ne bi trebalo da bude ni previse vruca ni hladna. Drzite se zlatnog pravila: "Umeren u jelu, lekar si i sebi".

Akupunktura u sluzbi mrsavljenja
Prvo treba naglasiti jednu bitnu stvar. Akupunktura kod mrsavljenja predstavlja pomocnu terapiju, odnosno pomocno sredstvo pri mrsavljenju. Od ubadanja iglica niko nece smrsati ali ce mu svakako akupunktura u mnogome pomoci u tome. Osnovna filozofska teza tradicionalne kineske medicine lezi u tvrdnji da zdravlje rezultira iz pravilnog odnosa sklada na relaciji jin-jang i normalnog neometanog kruzenja "vitalne energije" (kinezi je nazivaju qi). Kada dodje do narusavanja odnosa, odnosno dizbalansa u telu, aplikacijom igala u odgovarajuce akupunkturne tacke na odgovarajucim kanalima organizam se vraca u stanje ravnoteze, odnosno uspostavlja se ponovni protok energije. Pored tacaka na telu, kod tretmana gojaznih osoba, koriste se tacke i na usnoj skoljci (aurikuloakupunktura). Bitno je naglasiti da akupunktura kao metoda pomoci pri mrsavljenju deluje na fizioloski nacin, bez unosa stranih supstanci u organizam i zato nema nikakvih nuspojava. Dakle, stimulacijom odredjenih akupunkturnih tacaka deluje se na centre za sitost i glad u hipotalamusu i na neke funkcije organa koji uticu na metabolizam i osecaj gladi. Npr. stimulacijom odredjenih tacaka mozemo da smanjimo kontrakcije zeluca i lucenje zeludacne kiseline. Zatim, mozemo pojacati izlucivanje tecnosti iz tkiva kod osoba sklonih oticanju i ubrzati metabolizam pacijenta. Pored toga, delovanjem na odredjene meridijane poboljsavamo varenje i resava se problem zatvora. Ovim pristupom smanjuje se "glad iz stomaka", a takodje mozemo delovati i na "glad iz glave" koja cesto diktira da se jede i kada nema osecaja gladi. Cilj terapije je uspostavljanje energetske ravnoteze u telu. 
Dakle, da sumiramo. Akupunktura predstavlja pomocnu metodu pri lecenju gojaznosti. Uspeh terapije najvise zavisi od zelje i aktivnosti samog pacijenta. Promena nacina zivota i ishrane su neophodni. Vazno je jesti manje i kvalitetnije i vise se kretati, a akupunktura u tome pomaze suzbijanjem osecaja gladi negativnih propratnih pojava mrsavljenja kao sto su umor (povecava energiju u organizmu), nervoza (deluje i na "glad iz glave"), zatvor (poboljsava varenje). radi se onoliko terapija koliko je potrebno da bi se postigla zeljena tezina, sa odredjenim pauzama. Radi se o onoliko terapija koliko je potrebno da bi se postigla željena težina, sa određenim pauzama. 


No comments:

Post a Comment