Saturday, April 19, 2014

Dobrobiti masaze

Drevna indijska poslovica glasi da bolesti ne prilaze onom ko se masira svaki dan. Masaza je jedna od najpoznatijih metoda opustanja i lecenja. Rec masaza potice od arapske reci massa sto znaci dodir. Ona obuhvata niz razlicitih tehnika, ali bazira se na pritiskanju, lupkanju, istezanju i gladjenju misica i vezivnog tkiva razlicitim intenzitetom. Najpoznatije su svedska, sportska, shiatsu, aromaterapijska i ayurvedska masaza.

Kratka istorija masaze

Masaza je verovatno najstariji oblik lecenja. Primenjivala se u svim vremenima i narodima. Covek instiktivno trlja bolni i oteceni deo tela. Drevni kineski, indijski i egipatski rukopisi spominju kako su se masazom sprecavale i lecile bolesti i povrede. U Grckoj i Rimu se masaza koristila nakon sportskih aktovnosti, za brzi oporavak od bolesti, nakon kupnja i kod razlicitih tegoba poput astme, probavnih smetnji, pa i neplodnosti. U Evropi je veliki uticaj na popularizaciju masaze imao Svedjanin Per Henrik Ling, izumitelj svedske masaze. Danas se svedska masaza nudi u welness centrima i salonima za masazu svuda u svetu, a mnoge druge vrste masaze imaju korena upravo u njoj. Danas je opste prihvaceno da masaza ima veliku terapijsku vrednost. Hiljade ljudi sirom sveta koriste je kao izvrstan nacin ocuvanja zdravlja i dopunu pri lecenju.

Kako deluje masaza i kada je primenjivati

Masaza snazno deluje na zdravlje i raspolozenje, posebno ako se praktikuje redovno. Prikladna je za sve uzraste, a masirati se mozete i sami. Da bi se postigao zeljeni ucinak nije potrebno masirati celo telo. Istrazivanja pokazuju da cak devedeset posto bolesti nastaje zbog stresa. Masaza je odlican nacin da se oslobodite stresa, a uz primenu opustajucih etericnih ulja ucinak moze biti jos bolji. Masaza opusta telo psihicki i fizicki. Ako ste pod stresom priustite sebi kvalitetnu masazu-ona ce garantovano pruziti olaksanje. Odaberite vrstu masaze koja vam najvise odgovara. Masaza predstavlja odlicno resenje i kod problema sa nesanicom. Redovnom primenom ona podstice kvalitetan i dubok san. Najbolje je napraviti masazu celog tela, ali ako nemate vremena dovoljna ce biti masaza ledja ili stopala. Srcanim bolesnicima masaza je izuzetno korisna jer opusta, uspavljuje, snizava krvni pritisak, a uz to moze poboljsati i apetit i raspolozenje. Njom se ubrzava cirkulacija krvi, sto znaci da se dovodi vise kiseonika a odvodi vise stetnih materija. Masaza ublazava grceve i upale misica, poboljsava izdrzljivost i pokretljivost. Pre vezbanja izmasirajte misic koji ce vam biti najaktivniji. Nakon vezbanja masaza olaksava umor i iscrpljenost. Masaza pomaze i kod mrsavljenja. Ona podstice cirkulaciju i probavu, ubrzava izlucivanje toksina, stimulise metabolizam i limfni sistem, podstice bolje drzanje, jaca volju i odlicno deluje na kozu. Anticelulit masaza ucvrscuje tonus koze, pospesuje cirkulaciju i ubrzava gubitak masnih celija (adipocita) na kriticnim mestima. Masaza je jos korisna kod: bolova u ledjima, reume, artritisa, glavobolje, depresije, napetosti, umora, iscrpljenosti, oslabljenog imuniteta...


Primena etericnih ulja u masazi

Biljna i etericna ulja sastavni su deo opreme svakog salona za masazu. Ona daju masazi novu dimenziju, a njihovi mirisi mogu delovati opustajuce ili stimulirajuce.  Etericna ulja je uvek potrebno razjediniti u baznom ulju, pazljivo ih zatvarati i drzati na hladnom i tamnom mestu. Evo dejstva nekih od njih: bergamot-deluje kao prirodni antiseptik, pomaze kod depresije i akni. Ulje je fototoksicno sto znaci da nakon masaze ovim uljem ne smete kozu izlagati suncu. Eukaliptus-prirodni antiseptik, deluje stimulativno, pomaze kod kaslja, prehlade i bolova. Kamilica-deluje umirujuce, antidepresivno, pomaze kod glavobolje. Lavanda-prirodni je analgetik, deluje umirujuce, pomaze kod glavobolje i nesanice, podstice cirkulaciju. Neroli-deluje umirujuce, prirodni je afrodizijak, neguje suvu kozu. Ruza-prirodni je antiseptik, deluje umirujuce i antidepresivno. 


Moc dodira je blagotvorna. Priustite sebi ili vasim najmilijima kvalitetnu masazu u nasem salonu po najeftinijim cenama u gradu. Masaza je dar koji deluje na onog ko je prima, ali i na onog ko je daje. 
Rezervacije i info na br. tel.: 069/66-77-78

Thursday, April 3, 2014

Akupunktura protiv bolova u ledjima

Bol u ledjima

Prema statistickim podacima preko 90% stanovnistva je u toku svog zivota osetilo bol u ledjima. Bol se najcesce javlja izmedju 20-40 godine zivota. Kod starijih osoba on je znatno intenzivniji. Najcesce se javlja u donjem delu kicme, iznenada i iz nepoznatih razloga. Razlikujemo akutni i hronicni bol. O akutnom bolu je rec kada bol traje manje od tri meseca, a sve preko toga spada u hronicni bol.  Bol se moze spustati niz nogu sve do pete. Ovo stanje se u zapadnoj medicini naziva lumbago (lumboisijalgija) i predstavlja sve veci problem modernog doba. Zasto je to tako?

Pre svega zbog povecanog vemena koje provodimo u sedecem (nepravilnom) polozaju, smanjene fizicke aktivnosti ili istegnuca i povreda misica u tom delu tela, koji nastaju usled povecanog fizickog napora ili rada u nepravilnom polozaju. Deformiteti kicmenog stuba (diskusa ili prsljenova), mogu biti jedan od uzroka kao i prekomerna telesna masa usled gojaznosti. Pored toga bol se moze javiti i usled degenerativnih promena u lumbalnom delu kicme. To su promene koje nastaju starenjem kicmenog stuba i njegovim sve vecim opterecenjem. Zbog opterecenja kicme, vremenom dolazi do promena na intervertebralnom (medjuprsljenskom) disku. Njegovo jezgro (nucleus pulposus) se susi, a na prstenu (anulus fibrosus), koji ga okruzuje, javljaju se pukotine. Pri naprezanju jezgro moze da prodre u pokotine prstena izazivajuci bol. Ovo su visegodisnje promene gde se kao zadnja faza moze javiti diskus hernija. Pri naglom pokretu moze doci do prskanaj prstena, jezgro se povuce i vrsi pritisak na korenove nerava ili redje na kicmenu mozdinu. Diskus hernija se najcesce (95%) javlja na najopterecenijem delu kicme, a to je izmedju cetvrtog i petog lumbalnog prsljena (L4-L5) i izmedju petog lumbalnog prsljena i sakralne kosti (L5-S1). Iako su starenje i osteoporoza najvazniji predisponirajuci faktori za nastanak ove bolesti, to ne znaci da se iskljucivo javljaju kod starijih ljudi, naprotiv, nacin zivota koji danas mladi vode, ucinio je da se sve ranije javljaju ovi problemi. Redji uzrok nastanka bola u ovom delu kicmenog stuba su zapaljenja, tumori i suzenja arterija. Kao sto vidite, izuzetno je tesko utvrditi uzrok nastanka lumbalnog sindroma upravo zbog velikog broja mogucih uzrocnika I to je jedan od problema sa kojim se lekari srecu pri postavljanju dijagnoze.

Prevencija

Za prevenciju nastanka ovakvih problema potrebno je pre svega promeniti neke zivotne navike. Lose, odnosno nepravilno sedenje, je jedan od uzroka na koje mozemo uticati. Pri sedenju kicmeni stub treba biti prav. Ovo lako mozete ispraviti koriscenjem naslona. Ne dozvolite sebi da pri sedenju zauzimate “oblik kifle” vec povucite zadnjicu maksimalno do naslona i svoja ledja prislonite na isti a grudi izbacite unapred. Time cete smanjiti opterecenje kicmenog stuba a i lepse izgledati za one koji vas posmatraju sa strane.

Sledeca stvar koja je jako vazna a koju mnogi zanemaruju jeste zagrevanje. Pre svakog fizickog napora treba uraditi par vezbica, malo istegnuti misice i “podici radnu temperaturu’. Time cete smanjiti rizik od istegnuca i povreda misica.
Pored toga, treba obratiti paznju na jacanje ledjne muskulature. Za to su najednostavniji i najlaksi ledjni, odnosno, zadnji trbusnjaci. Desetak dnevno bice sasvim dovoljno da ledjni misici budu spremni da podupiru vasu kicmu i u starosti. 

Sto se tice istezanja, ono produbljuje i jaca misice, smanjuje pritisak na kicmeni stub tj. diskove i zglobove i samim tim sprecava nastanak problema. Evo par prakticnih saveta, odnosno vezbi koje mozete koristiti:
“Otvorite” kukove
Istegnite misice od donjeg dela ledja do bedrene kosti. Sedite na rub stola, klupe ili kreveta. Potom legnite na ledja i uhvatite kolena, celi donji deo ledja treba biti u dodiru sa podlogom. Privucite levo koleno obema rukama prema stomaku i ispruzite desnu nogu da slobodno visi. Drzite tako 10 sekundi uz lagano gibanje. Ponovite, a zatim se prebacite na drugu nogu. Uradite dva seta ovih vezbi na svakoj strani. Ukupno 80 sekundi.
Istezanje sa strane
Cilj su misici donjeg dela ledja koji se protezu od vrha kukova do rebara. Legnite na pod na desnu stranu, oslonite se na podlakticu. Savite levu nogu I priblizite je koliko god mozete stomaku bez pomicanja donje noge. Levo stopalo neka bude na podu. Polako podignite gornji deo tela, tako da desna ruka bude ravna. Stanite kad osetite blago zatezanje na desnoj strani struka. Napravite dva seta na svakoj strani. Ukupno 80 sekundi.
L stav
Istegnite misice zadnjice I kuka. Stanite pred povrsinu koja je u visini kukova. Podignite desno koleno I clanak tako da budu na povrsini. Noga treba formirati oblik L I biti u ravni sa kukom. Savite donji deo ledja i nagnite gornji deo tela prema napred. Napravite dva seta sa svakom nogom. Ukupno 80 sekundi.

Kao sto vidite, 4 minuta dnevno je potrebno izdvojiti. U starosti, vasa kicma bice vam zahvalna za tih 4 minuta!

Terapija akupunkturom

Bol u donjem delu ledja je najcesci problem zbog kojeg se pacijenti opredeljuju za akupunkturu. Dobra vest je ta da se i akupunktura pokazala kao najbolja terapija za pacijente sa ovim tegobama. Medjutim, odmah treba napomenuti da akupunktura nije nikakva carobna, a jos manje svemoguca terapija. Kao i svaka druga terapija postize dobre rezultate samo u slucajevima gde je na temelju dobrog dijagnostickog postupka postavljena puna indikacija za njenu primenu i to ne samo na temelju tradicionalne kineske medicine, vec i po principima savremeneih medicinskih saznanja. Primenjuje se zasebno ili u kombinaciji sa drugim tretmanima,najcesce masazom, kada daje i najbolje rezultate. Ono sto pacijent mora znati jeste da se akupunkturom u ovom slucaju ne leci uzrok, vec posledicu. Primarni problem zbog koga je bol i nastao, bilo kakve da je prirode idalje postoji, a akupunkturnim tretmanom delujemo na smanjenje bola i olaksanja trenutnog stanja pacijenta. Naucno su dokazani mehanizmi preko kojih akupunktura smanjuje bol i donosi olaksanje, a kasnije su obavljene i mnoge studije koje su potvrdile blagotvorna dejstva akupunkture pri ovakvim stanjima. Ako se uzme u obzir da vecina analgetika ima nezeljenje efekte, da kortiko preparati u ovim stanjima nemaju sem simptomatskog nikakav terapijski efekat a da pritom izazivaju mnoga nezeljena dejstva, lekove u vidu tableta i injekcija treba uzimati kao pomocno sredstvo. Akupunktura je terapija izbora. 
Kako akupunktura deluje? 
Akupunktura predstavlja metodu lecenja zabadanjem specijalnih iglica u odredjene akupunkturne tacke na nasem telu. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini postoji preko 2000 ovakvih tacaka. One su povezane putevima (meridijanima) kroz koje se krece energija (Qi). Stimulacijom odredjenih tacaka ponovo se uspostavlja protok te energije kroz meridijane u kojima je doslo do zastoja. Time se odklanjaju nastale tegobe i organizam vraca u ravnotezu. Pored toga, istrazivanja Svetske Zdravstvene Organizacije dokazala su da se stimulisanjem odredjenih tacaka odpustaju hemiske supstance koje imaju, izmedju ostalog, i analgetska dejstva (bradikinin, supstanca p, neuropeptidi, beta endorfin, enkefalini). Npr. stimulacijom odredjenih akupunkturnih tacaka, iz hipotalamusa se oslobadja beta-endorfin, supstanca mnogo jaca od morfijuma, koja koci percepciju bola u mozdanim celijama, vezujuci se za receptore za bol. Time zaustavlja prenos osecaja bola u mozak i pacijent vise ne oseca bol. Istrazivanja sprovedena na eksperimentalnim zivotinjama dokazala su da se usled odstranjivanja hipofize ovaj efekat gubi. Samim tim dokazani su mehanizmi dejstva akupunkture, odnosno teorija biohemijskih posrednika. Pored ove teorije, postoje jos naucnih dokaza o efektima akupunkture. Jedan od mehanizama dejstva je i "kapija efekat" koji se zasniva na saznanjima moderne medicine da se osecaj bola prenosi sporim (debelim) mijelinskim vlaknima. Stimulacijom akupunkturne tacke aktiviraju se tanka (brza) mijelinska vlakna kojima se prenose impulsi do zadnjih rogova kicmene mozdine i onemogucava se dejstvo sporih vlakana. Time se pravi blokada prenosa nervnih impulsa do visih delova kicmene mozdine i zaustavlja prenos osecaja bola. 
Kako izgleda tretman?
Pre svega treba napomenuti da akupunkturni tretman sproveden od strane obucenog lekara specijaliste akupunkture (akupunkturologa) nema nezeljenih dejstva, potpuno je bezbolan i u potpunosti prirodan. Tretmanom ne stvaramo novu energiju vec samo uspostavljamo protok u meridijanima gde je doslo do zastoja vec postojece energije. Trajanje tretmana je 30 minuta i sprovodi se u ordinaciji specijalno opremljenoj za tu vrstu terapije, sa iglicama koje su sterilne i specijalno namenjene za ovaj vid lecenja. 

Moja iskrena preporuka za sve koji imaju problema sa kicmom i kao posledicu toga trpe bolove je da probaju tretman akupunkturom i uvere se u uspeh ovog vida lecenja koji se primenjuje hiljadama godina unazad.